Na co si dát pozor při sjednávání úvěru

Opravdu potřebujete půjčit ?

Většina žadatelů v České republice prozatím dosáhne na půjčku, obzvláště u nebankovních společností, velmi jednoduše. Půjčky jsou snadno dostupné. Málokterý se žadatelů opravdu půjčku potřebuje a svoji životní situaci by mohl řešit zcela jinak. Lepším způsobem. Platí zde zásada, že nekupujeme na úvěr věci, které budeme déle splácet než je užívat. Rovněž je nezbytné si řádně promyslet výši úvěru. Čím vyšší úvěr, tím vyšší na konci zaplatíme úroky a poplatky. Zvláště pokud potřebujete půjčit vyšší finanční obnos, zjistěte si nejdříve, zda vám nepůjčí banka.

Internet

V moderní technologické době spíše hledáme reference a zkušenosti ostaních na internetu. Je třeba si uvědomit, že tyto rady a recenze mohou být zkreslené. Lze předpokládat, že vaše rodina, kamarádi anebo známí nemají důvod radit a doporučovat vám poskytovatele půjček špatně. Nicméně je dobré internet využít k nalezení veškerých potřebných informací a podrobností o uvažované půjčce. Navštivte webové stránky poskytovatelů. Můžete si orientačně spočítat výši splátek na úvěrových kalkulačkách. Na webu najdete též nezávislé srovnávače půjček. Jde o nejrychlejší, nejpřehlednější a nejbezpečnější způsob, jak si vybrat vhodný úvěr.

Velké počty

Spousta žadatelů při sjednávání úvěrů nemyslí na to, jak svůj úvěr bude v budoucnosti splácet. Ještě než smlouvu podepíšete, uvědomte si, zda by vám někdy v budoucnosti nemohly peníze na splátku chybět. Je třeba si uvědomit že, pokud nebudu půjčku dlouhodobě splácet, tak se dostanu do ještě větších problémů a možné dluhové spirály. Pokud potřebujete půjčit malou jednorázovou částku, porozhlédněte se po institucích, které půjčují napoprvé zdarma. Nezaplatíte tedy ani korunu navíc.

Smlouva

Ještě před tím, že než podepíšte smlouvu, si ji důkladně celou přečtěte. Při sjednávání úvěrů se vyplatí být obezřetný jak u bankovních půjček tak zejména u těch nebankovních. Pokud nejste kovaní v ekonomických a právnických slovních obratech a termínech, využijte služeb profesionála. Sice zaplatíte nějakou koruna navíc, ale v noci můžete klidně spát. Budou vám vysvětleny záludnosti ohledně smluvních pokut, možnosti předčasného ukončení smlouvy anebo RPSN. Tato malá počáteční investice vám může v budoucnu ušetřit nemalé problémy.

+420 722 442 148
+420 775 210 151

JUDr. Petr Horák, advokátní kancelář Na Střelnici 343/48, 779 00 Olomouc, Česká republika